معرفی

معرفی فصلنامه دنیای بسته بندی و تجارت

در تمام کشورهای دنیا انجمن های علمی بنا بر ضرورت، با اعتبارات مالی خویش، بخش عمده‌ای از فعالیت‌های خود را معطوف به انجام امور تحقیقات تخصصی، مهندسی و عمرانی می‌نمایند.

در نتیجه، همواره پیشرفت‌ها و دستاوردهای تحقیقاتی انجمن های علمی جلوتر و فراتر از دستاوردهای تحقیقاتی بخش‌های دیگر است.

در کشور ما نیز خصوصاً موضوع بسته‌بندی مواد غذایی بیشتر مورد توجّه قرار دارد و شرکت های علمی دانش بنیان و … در تلاش هستند تا با انجام تحقیقات و انتشار آن در بین مخاطبین خود نقش اطّلاع رسانی خود را افزاش دهند تا با این روش بتوانند اعضای بیشتر را جذب نمایند.

نتایج و دستاوردهای تحقیقاتی این انجمن در موضوع بسته‌بندی برای نخستین بار در کشور ارائه شده که مورد استقبال و بهره‌برداری کارشناسان و متخصصین این علم قرار گرفت. از این جهت همواره ارتباط سایر مراکز تحقیقاتی و فعالان عرصه بسته‌بندی با این انجمن به عنوان یک مرکز تحقیقات تخصصی کاربردی به صورت مستمر ادامه دارد.

معرفی فصلنامه بسته‌بندی  

در ادامه فعالیت خود، این انجمن با هدف کاربردی‌تر کردن نتایج و دستاوردهای حاصله با پیگیری و اجرای دو راهبرد کوتاه‌مدّت و بلندمدّت اقدامات و فعالیت‌های زیادی را به انجام رسانده است.

در راستای راهبرد کوتاه‌مدّت، این انجمن اقدام به تجهیز کارگاه‌های بسته‌بندی بر اساس علوم و تخصص روز نموده است و در راستای راهبرد دراز مدّت، با تبیین و مشخص کردن نقش بسته‌بندی به عنوان یک بخش قابل توجّه در استانداردسازی کالاها، سعی بر آن دارد تا در چرخه تأمین و توزیع کالا (سفارش، خرید، توزیع و استفاده) موارد و موضوعات مرتبط با بسته‌بندی و نقش آن در تأمین، حمل‌ونقل، ذخیره سازی، صادرات و توزیع محصولات را برجسته و پیگیری نماید تا از این رهگذر حقوق مصرف کننده نهایی را تأمین کند.

لازم به ذکر است این انجمن تحقیقاتی، به عنوان یک کارکرد اصلی خود، به طور مستمر با مراکز تخصصی بسته‌بندی در داخل و خارج در ارتباط بوده و در این راستا نشریات تخصصی و پایگاه‌های اطّلاعاتی مرتبط با بسته‌بندی را در اینترنت شناسایی می‌نماید.

امید است با رویکرد انجام تحقیقات بنیادی برنامه‌ریزی شده و با انجام یک حمایت مناسب مالی، این انجمن بتواند در آینده به دستاوردهای ارزشمند دیگری دست یابد و با انتشار آن‌ها علاوه بر ترویج موضوع بسته‌بندی و علوم مرتبط با آن، دیگر مراکز و محققین فعال در این عرصه را بتواند بهره‌مند سازد و در نهایت موجب شکوفایی صنایع به علت کاربردی شدن باشد.

اهداف فصلنامه

– توسعه علم بسته‌بندی

– شناسایی خبرگان و نویسندگان متخصص

– اطّلاع‌رسانی علمی

– شکل دادن به مباحث بسته‌بندی از نگاه دانش‌پژوهان دانشگاهی

– تعیین نقش بسته‌بندی در قراردادهای خرید کالا

– معرفی آخرین دستاوردهای روز بسته‌بندی

– تأثیر استانداردهای بسته‌بندی بر صادرات محصولات و کالاها

– ارتباط بسته‌بندی با سایر فعالیت‌های تأمین کالا از قبیل: حمل‌ونقل، توزیع، ذخیره‌سازی، فروش و کاهش هزینه‌ها